Životnost kůže

Životnost kůže ovlivňuje původ a kvalita suroviny a samozřejmě technologie zpracování a kvalita povrchových barev. Na životnost kůže má také vliv kvalita ostatních použitých čalounických materiálů a řemeslnické zpracování koženého nábytku. Významnou roli hraje péče o kůži a pravidelná údržba. U korigovaných a barvených kůží je dobrým ukazatelem výsledek zátěžových testů na otěry, stálobarevnost, flexometrii a i.

Nejdelší životnost mají plně přírodní anilinové kůže. Jejich životnost se odhaduje až na 100 let. Tyto kůže si vytvářejí svou charakteristickou patinu. Tato vlastnost je autentickým znakem přírodní kůže.

Výbornou, více než dvojnásobnou životnost oproti běžně prodávaným kůžím mají kůže z kvalitní suroviny, nekorigované a barvené nejkvalitnějšími barvami. Životností 20 až 30 let vyniká zejména surovina z evropských býků (Royal collection). Býčí surovina má hustší tkáň než kravská. Je pevná, nenatahuje se a tím zabraňuje v praskání povrchových barev.

Nejmenší životnost 2 až 10 let mají korigované kůže a kůže barvené levnými barvami. Svůj původní a napohled dokonalý vzhled si zachovávají poměrně krátkou dobu a pak se velmi rychle znehodnocují.